понедельник, 12 ноября 2018 г.

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა

სამოდელო გაკვეთილის გეგმაისტორია

IX კლასი 

საგანი
საქართველოს ისტორია
სკოლა
კაპრეშუმის საჯარო სკოლა
სწავლების საფეხური
საბაზო. IX კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
14
მასწავლებელი
მარიამ დუმბაძე
გაკვეთილის თემა
საქართველოს გაერთიანება
სასწავლო მიზნები
მოსწავლე გააანალიზებს საქართველოს გაერთიანებს საშინაო(ეკონომიკური, სოციალური) და საგარეო ფაქტორებს
კავშირი ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან
ე.ს.გ-ს ისტორიის სტანდარტით განსაზღვრული სასწავლო წლის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ისტ. IX.3 მოსწავლე აანალიზებს მმართველობითი სტრუქტურების ჩამოყალიბებასა და ცვლილებებს;
ისტ. IX.5 მოსწავლე იკვლევს საქართველოსა და მსოფლიოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკურ პროცესებს
გამჭოლი კომპეტენცია
მედია წიგნიერება
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა 1. თემის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.
აქტივობა 2. რუკაზე მუშაობა კითხვა-პასუხით.
აქტივობა 3. სახელმძღვანელოში მოცემულ წერილობით წყაროზე მუშაობა.
აქტივობა 4. შესრულებულ სამუშაოზე მსჯელობა.
აქტივობა 5. შეფასება კომენტარებით.
აქტივობა 6. ახალ მასალაზე მუშაობა.
აქტივობა 7. სახელმძღვანელოს ტექსტზე მუშაობა.
აქტივობა 8. დამატებით წყაროზე მუშაობა.
აქტივობა 9. გაკვეთილის შეჯამება საშინაო დავალება.

აქტივობის აღწერა
მეთოდი/
მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგი
1.
თემის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა

მთელი კლასი

2 წთ

2.
რუკაზე მუშაობა კითხვა-პასუხით:
ა) რომელი ერთეულებია წარმოდგენილი რუკაზე?
ბ) დაასახელეთ ამ ერთეულების დედაქალაქები და მმართველები (მეფე, მთავარი, ერისთავი)?
გ) რუკის მიხედვით რომელი ტერიტორია მდებარეობს საქართველოს ცენტრში?
დ) რატომ არ გახდა ეს ტერიტორია სამეფო-სამთავრო?
რუკის ანალიზი
მთელი კლასი
რუკა
10 წთ
მოსწავლეები გააანალიზებენ ისტორიულ რუკას და იმსჯელებენ სავაჭრო გზების მნიშვნელობის შესახებ
3.
სახელმძღვანელოში მოცემულ წერილობით წყაროზე მუშაობა
წერილობითი წყაროს ანალიზი
ინდივიდუალური
სახელმძღვანელო
5 წთ
მოსწავლეები იმსჯელებენ ქართლის დიდ-აზნაურების მოტივაციის შესახებ
4.
შესრულებულ სამუშაოზე მსჯელობა. შეკითხვა: რა პრინციპებს დაეყრდნენ საქართველოს გაერთიანების მესვეურები
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი

5 წთ
მოსწავლეები შეაფასებენ საქართველოს გაერთიანების მიზეზებს
5.
შეფასება კომენტარებით
განმავითარებელი
ინდივიდუალური

2 წთ

6.
ახალ მასალაზე მუშაობა. შეკითხვები:
ა) წინა კლასების მასალიდან გამომდინარე ხომ არ გახსოვთ რა რეფორმები გაატარა დავით აღმაშენებლმა?
ბ) თქვენი აზრით მეფემ რატომ გააერთიანა სამოქალაქო და საეკლესიო უმაღლესი თანამდებობები.
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი

3 წთ
მოსწავლეები იმსჯელებენ სახელმწიფოსა და ეკლესიის დამოკიდებულების შესახებ XI-XII საუკუნეებში
7.
სახელმძღვანელოს ტექსტზე მუშაობა
წერილობითი ტექსტის და წყაროს ანალიზი
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
7 წთ
მოსწავლეები შეისწავლიან დავით აღმაშენებლის დროს საქართველოში ჩატარებულ რეფორმებს
8.
დამატებით წყაროზე მუშაობა (დავითის ისტორიკოსი) შესაბამის კითხვებზე პასუხებით
წერილობითი წყარო ანალიზი და კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
დამატებითი წყარო
10 წთ
მოსწავლეები იმსჯელებენ დავით აღმაშენებლის მიერ ჩატარებული ცალკეული რეფორმების შესახებ
9.
გაკვეთილის შეჯამება საშინაო დავალება

მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
3 წთ

  

გაკვეთილის გეგმაისტორიაში

VII კლასი
საგანი
ისტორია
სწავლების საფეხური
საბაზო, VII კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
12
თემა
ბიზანტიის ოქროს ხანა
მიზანი
„მოსწავლეები გაეცნობიან ბიზანტიის იმპერატორის იუსტინიანეს მმართველობას“ (მის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას), იმსჯელებენ, თუ როგორ იქცა ბიზანტია იუსტინიანეს მმართველობის დროს მსოფლიოში ყველაზე ძლიერ სახელმწიფოდ, ერთმანეთს შეადარებენ პროკოპი კესარიელის ისტორიულ ნაშრომებს („იუსტინიანეს ბრძოლის ისტორია“ და „საიდუმლო ისტორია“)
ე.ს.გ-ს სტანდარტი და ინდიკატორები
ისტ. VII.4. მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე: ადარებს ორ წყაროს რომლებიც განსხვავებულად აფასებენ ერთი და იმავე ისტორიული პიროვნების მოღვაწეობას გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას ამ განსხვავებული ინტერპრეტაციის მიზეზებთან დაკავშირებით.
ისტ. VII.8. მოსწავლეს შეუძლია სხავადსხვა წესი, ნორმა, კანონი და ტრადიცია განასხვავოს ამათუიმ ეპოქისადმი მათი კუთვნილების მიხედვით.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე: კლასში ჯგუფური მუშაობისას ერთმანეთს ადარებს სხვადასხვა ეპოქის ცალკეული ქვეყნების კანონმდებლობას და საკუთარი დაკვირვებიდან გამომდინარე მსჯელობს თუ რა საფრთხეს უქმნის საზოგადოებას და პიროვნებას დაუსჯელობა კანონის დარღვევისათვის.
წინარე ცოდნა
ძველი საბერძნეთი, ბიზანტიის იმპერიის ჩამოყალიბება

აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო
1.
საორგანიზაციო საკითხები

მთელი კლასი

2 წთ
2.
მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეს გაიხსენონ რა იციან ბიზანტიის იმპერიის შეახებ
აზრობრივი რუკა
მთელი კლასი
დაფა, ცარცი
5 წთ
3.
მასწავლებელი მოსწავლეებს გააცნობს იუსტინიანეს საშინაო და საგარეო პოლიტიკას მის მიღწევებს კულტურულ და კანონმდებლობით საქმიანობაში და წარუდგენს მათ ამ პერიოდის სლაიდ-შოუს
მინი-ლექცია
მთელი კლასი
პოლიტიკური რუკა, სახელმძღვანელო, კომპიუტერი პროექტორი
5 წთ
4.
მოსწავლეები გაეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ინფორმაციას ოქროს ხანის შესახებ
სახელმძღვანელოს ტექსტზე მუშაობა
ინდივიდუალური
სახელმძღვანელო
5 წთ
5.
მასწავლებელი სვამს ღია კითხვას: როგორ იქცა ბიზანტია იუსტინიანეს მმართველობის დროს მსოფლიოში ყველაზე ძლიერ სახელმწიფოდ?
კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი

10 წთ
6.
მოსწავლეები გაეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ინფორმაციას პროკოფი კესარიელის შესახებ. მასწავლებელი სვამს კითხვას: „იუსტინიანეს ბრძოლის ისტორია“ თუ „საიდუმლო ისტორია“
წყაროს ანალიზი
შეკითხვები
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
10 წთ
7.
მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილის მთავარ საკითხებს და სვამს კითხვებს ცოდნის გამთლიანებისთვის
მინი-ლექცია
კითხვა-პასუხები
მთელი კლასი

5 წთ
8.
საშინაო დავალება



1 წთ
9.
შეფასება



2 წთ

საშინაო დავალება, დასაწერი თემა: „ერთი იმპერატორის ორი ისტორია“;
შეფასების ტიპი: განმსაზღვრელი (პრეზენტაცია, საკლასო მუშაობის რუბრიკა).


пятница, 2 ноября 2018 г.

სასკოლო სამოქალაქო კლუბი
2018-2019 სასწავლო წელი

  

1). კლუბის სახელწოდება  "მომავლის თაობა"
სლოგანია  „ჩვენი მომავალი ჩვენს ხელშია“
2). კლუბის სამუშაო გეგმა 
ა) საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება;
ბ) მუშაობა თემაზე: "ადამიანის უფლებები და მოვალეობები";
გ) ინტელექტუალურ-შემეცნებითი შეხვედრა: "რა? სად? როდის?";
დ) რაიონის მიერ დაგეგმილ ღონისძიებებში და შეხვედრებში მონაწილეობის მიღება;
ე) სპორტული შეჯიბრებების მოწყობა;
ვ) საერთასშორისო ღონისძიებების აღნიშვნა.
3). სამოქალაქო კლუბის მიზნები და ამოცანები 
ა) ახალგაზრდების გააქტიურება და მათი მონაწილეობა დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობის პროცესში;
ბ) ახალგაზრდების როგორც აქტიური მოქალაქეების გაძლიერება და კლუბური ინიციატივების განხორციელების ხელშეწყობა სკოლებში;
გ) მოზარდებში სამოქალაქო უნარ–ჩვევების და პასუხისმგებლობის ამაღლების ხელშეწყობა;
დ) მოსწავლეთათვის პრაქტიკული უნარ–ჩვევების სწავლება და გამომუშავება;
ე) განათლების და ინფორმირების მდგრადი გარემოს შექმნა.
4). კლუბის წესდება 
ა) სასკოლო–სამოქალაქო კლუბის დაარსება სკოლაში;
ბ) ვადა: 3 წელი;
გ) კლუბის მიზანია: გამოალინოს, გამოიკვლიოს კლასში, სკოლაში არსებული პრობლემები და იმოქმედოს ამ პრობლემების გადასაჭრელად;
დ) სამოქალაქო კლუბის წევრი შეიძლება გახდეს მოსწაველე რომელიც გამოთქვამს კლუბში გაწევრიანების სურვილს, იზიარებს კლუბის მიზნებს, წარმოადგენს საკუთარ ხედვებს და წინადადებებს კლუბის ეფექტური საქმიანობის წარმართვის მიზნით;
ე) კლუბის წევრს უფლება აქვს:
1) მონაწილეობდეს კლუბის სამუშაო შეხვედრების მუშაობაში;
2) მონაწილეობდეს კლუბის პროგამებში და ღონისძიებებში;
3) მიიღოს ყოველგვარი ინფორმაცია კლუბის ლიდერისაგან და წევრებისაგან კლუბის საქმიანობის შესახებ;
4) ისარგებლოს კლუბის სახელით. მესამე პირებთან მოლაპარაკებების დროს
ვ) კლუბის წევრი მოვალეა:
1) დაიცვას კლუბის დებულება და მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები;
2) გაუფრთხილდეს კლუბის ღირსებას და ავტორიტეტს;
3) აქტიური მონაწილეობა მიიღოს სამოქალაქო კლუბის მიერ დაგეგმილ ღონისძიებებში.
კლუბის წევრებმა:  უნდა მოუსმინონ ერთმანეთს;
  არ უნდა აუწიონ ხმას;
  აზრი დაასაბუთონ არგუმენტებით;
  მიიიღონ ერთმანეთის საინტერესო წინადადებები;
კლუბის წევრები:   უნდა მოექცნენ ერთმანეთს თავაზიანად
  უნდა მოექცნენ თავაზიანად ორგანიზაციების
    თანამშრომლებს, რომლებსაც შეხვდებიან პროექტის
    განხორციელებისას.
5). კლუბის ხელმძღვანელი 
მეურვე არსი სამოქალაქო განათლების ან სხვა საგნის მასწავლებელი რომელიც კოორდინაციას უწევს კლუბის მუშაობას, ეხმარება კლუბს სკოლის დირექციასთან ან სხვა ორგანიზაციებთან ურთიერთობაში.
კლუბის ლიდერს ირჩევენ წევრები, იგი პასუხისმგებელია კლუბის მუშაობაზე. აქტიურად თანამშრომლობს კლუბის მეურვესთან და წევრებთან.


კაპრეშუმის სამოქალაქო კლუბის „მზერა მომავლისკენ“
წევრის ანკეტა



სახელი, გვარი: _____________________
სქესი: ______________________________

დაბადების თარიღი: ________________
ქალაქი/რაიონი: ____________________
ტელეფონი: ________________________
ეროვნება: _________________________

სკოლა: ____________________________
კლასი: ____________________________
მისამართი: ________________________


რატომ გსურთ სამოქალაქო კლუბის წევრობა?
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ფლობთ თუ არა კომპიუტერულ პროგრამებს?
_____________________________________________________________________________

ხართ თუ არა რომელიმე სხვა კლუბის წევრი?
_____________________________________________________________________________

სამოქალაქო განთლების კუთხით, რომელი სფეროს აქტივობებში მიიღებდით მონაწილეობას?
_____________________________________________________________________________

დამატებითი ინფორმაცია თქვენს შესახებ:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ანკეტის შევსების თარიღი: ______________             ხელმოწერა: _____________________

რეფლექსია
კლუბის ,,მზერა მომავლისკენ“ შექმნის მიზანი იყო  ახალგაზრდების გააქტიურება და მათი მონაწილეობა დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობის პროცესში;
ახალგაზრდების როგორც აქტიური მოქალაქეების გაძლიერება და კლუბური ინიციატივების განხორციელების ხელშეწყობა სკოლებშიმოზარდებში სამოქალაქო უნარჩვევების და პასუხისმგებლობის ამაღლების ხელშეწყობამოსწავლეთათვის პრაქტიკული უნარჩვევების სწავლება და გამომუშავებაგანათლების და ინფორმირების მდგრადი გარემოს შექმნაგამოალინოსგამოიკვლიოს კლასშისკოლაში არსებული პრობლემები და იმოქმედოს ამ პრობლემების გადასაჭრელად.
წლის განმავლობაში ვაწარ,ოებდით სამუშაო შეხვედრას, მოსწავლეები აქტიურად მონაწილეობდნენ დაგეგმილ აქტივობებში, ღონისძიებებში. კლუბის თითოეული წევრი ცდილობდა თავისი წვლილი შეეტანა კლუბის საქმიანობაში.
დავგეგმეთ და წარმატებით განვახორციელეთ შეხვედრა რაიონის გამგებელთან ბატონ ნადიმ ვარშანიძესთან, სადაც მოსწავლეებმა კითხვა-პასუხის რეჟიმში გამართეს დებატები, სხვადასხვა პრობლემურ საკითხებზე.
ვფიქრობ კლუბის მუშაობა წლის განმავლობაში საკმაოდ სახალისოდ და საინტერესოდ წარიმართა, იყო შედეგიანი. მოსწავლეები აქტიურად იტყვნენ ჩართულნი, თვითონ გეგმავდნენ და ახორციელებდნენ სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხებს, რაც საზოგადოებრივ საქმიანობაში  აქტიური როლისა და მნიშვნელოვანი საკითხების გადაწყვეტაში პასუხისმგებლობის აღების უნარის განვითარებას უწყობს ხელს. მომავალშიც აქტიურად გავაგრძელებ მუშაობას, მეტი ძალისხმევით.

  ისტორიის მასწავლებელი:                                                 მ. დუმბაძე




კლუბის წევრი მოსწავლეებისა და მათი მშობლების შეფასება

სახელი, გვარი -------------------- ------------------------------------

კითხვარი
დიახ
ნაწილობრივ
არა
1
კლუბის შესახებ ინფორმაცია დროულად ხელმისაწვდომი იყო ყველა დაინტერესებული პირისთვის



2
კურატორი მასწავლებელი მოსწავლეებს ეხმარებოდა ინიციატივებისა და იდეების რეალიზებაში



3
კურატორი მასწავლებელი ეხმარებოდა მოსწავლეებს საინტერესო და მრავალფეროვანი აქტივობების დაგეგმვასა და განხორციელებაში



4
კლუბში შექმნილი იყო კეთილგანწყობილი სამუშაო გარემომუშაობა ეფუძნებოდა ურთიერთთანამშრომლობისა და თანასწორუფლებიანობის პრინციპებს



5
საკლუბო მუშაობის დროს დაცული იყო უსაფრთხოების ზომები










ოქმი №1

2018 წლის 31 ოქტომბერს ჩატარდა კაპრეშუმის საჯარო სკოლის სამოქალაქო განათლების კლუბის "მომავლის თაობა" შეხვედრა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ ამავე სკოლის ისტორია-სამოქალაქო განათლების მასწავლებელი მარიამ დუმბაძე, კლუბის მეურვე XII კლასის მოსწავლე გიორგი ტარიელაძე და კლუბის წევრები: ნანა ლილუაშვილი, ქეთევან ლილუაშვილი, თამუნა დავითაძე, ლოლიტა ტაკიძე, მიშიკო მახარაძე, ნანა ყურშუბაძე, მარი ტარიელაძე, ელენე საფარიძე, დიანა ტარიელაძე, მარიამ რიჟვაძე და თამარ რიჟვაძე.

დღის წესრიგი

1. საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება;
2. კლუბის ახალი წევრების არჩევა;
3. კლუბის წევრებს შორის დავალებების გადანაწილება.
4. განსახილველი საკითხი: "ადამიანის უფლებები და მოვალეობები".